W dzisiejszą niedzielę 22 września 2024 r. uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Mateusza Pindelskiego rozpoczęliśmy świętowanie roku jubileuszowego. Bogu niech będą dzięki za 25 lat naszej szkoły. Zapraszamy do obejrzenia teledysku o naszej szkole: teledysk o szkole
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium Oświaty, Zarządu Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów a także pracownicy szkoły (byli i obecni), absolwenci oraz uczniowie i rodzice uczniów.
Rozpoczynając uroczystość ojciec dyrektor w kilku zdaniach przypomniał historię szkoły: 25 lat temu w budynku parafialnym decyzją Ojca Prowincjała Zbigniewa Janiczka zostało otworzone Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów nr 52 w Krakowie. W zaledwie 3 salach lekcyjnych mieściło się 3 oddziały do których uczęszczało około 80 osób. Szkoła jednak bardzo szybko się rozrastała, z roku na rok przybywało nowych uczniów, a renoma szkoły sprawiała, że uczniowie jak i nauczyciele tworzyli jedną z najlepszych szkół w Krakowie oraz w województwie małopolskim. Przez te 25 lat szkoła nabierała nowych kształtów, w roku 2009 została poszerzona o nową część lokalową dzięki czemu liczba uczniów zwiększyła się niemal dwukrotnie. Kilka lat temu wskutek reformy szkolnictwa gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową, a dzięki wspaniałej kadrze nauczycieli i osób odpowiedzialnych za prowadzenie szkoły szkołą zachowała swoją renomę.
Następnie ojciec dyrektor powitał:
- Pana Artura Paska, I Małopolskiego Wicekuratora Oświaty,
- Panie Marię Marzec oraz Monikę Skorupę, Starsze Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie,
- Pana Jakuba Koska, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa,
- Pana Mateusza Drożdża i Pana Pawła Wójcika, przedstawicieli Zarządu III Dzielnicy Krakowa Prądnik Czerwony,
- Siostry Pijarki i Siostry Augustianki, które prowadzą w Krakowie szkoły katolickie,
- Panią Katarzynę Peterman – Wiceprezes Zarządu Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie,
- przedstawicieli Zarządu Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów: o. Mateusza Pindelskiego, Prowincjała i przez 4 lata nauczyciela oraz duszpasterza w naszej szkole, oraz o. Jarosława Pabiana i o. Jacka Wolana i o. Grzegorza Misiurę - Asystentów Prowincjalnych,
- Dyrektorów i Wicedyrektorów wszystkich szkół pijarskich w Polsce przybyłych wraz z delegacjami: z Elbląga, Poznania, Łowicza, Warszawy, Bolesławca, Katowic i Rzeszowa – a także z naszego pijarskiego liceum krakowskiego oraz wszystkich Współbraci reprezentujących placówki pijarskie w Polsce.
Na końcu powitań zwrócił się w sposób szczególny do osób, które tworzyły w przeszłości i tworzą dziś wspólnotę najpierw Gimnazjum a potem Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie:
- Ojca Edwarda Kryściaka, twórcę i pierwszego dyrektora Szkoły, a dziś Rektora Kolegium Zakonu Pijarów Kraków-Rakowice,
- Panią Agnieszkę Materkowską, która przez 6 lat była Dyrektorem Gimnazjum a do dziś kieruje szkołą jako wicedyrektor, (w tym czasie przeprowadziła rozbudowę szkoły i przekształcenie Gimnazjum w Szkołę Podstawową).
Po uroczystej Eucharystii odbyła się piękna część artystyczna, w czasie której swoje muzyczne i wokalne talenty prezentowali nie tylko uczniowie ale i rodzice. W śród nich była pani Maria Pohorecka- Gracel, która wykonała własne utwory „Sami z siebie nic nie możemy” oraz „Światło”.
Na koniec uroczystości obecny i poprzedni dyrektor szkoły podziękowali Pani Dyrektor Agnieszce Materkowskiej za 25 lat pracy na rzecz szkół pijarskich w Krakowie:
Szanowna Pani Wicedyrektor, Droga Agnieszko,
Kończąc tę uroczystość chcielibyśmy jeszcze uhonorować Ciebie z okazji niezwykłego jubileuszu – 25 lat pracy w naszej szkole. Te dwie i pół dekady to czas nie tylko pełen codziennych wyzwań, ale również ogromnych sukcesów, do których w znaczący sposób się przyczyniłaś. Twoje zaangażowanie i nieustanna troska o dobro szkoły sprawiają, że jest ona miejscem, w którym wszyscy – zarówno uczniowie, jak i pracownicy – czują się ważni, docenieni i bezpieczni.
Razem z o. Edwardem jesteśmy Ci wdzięczni za Twoją nieocenioną pomoc i oddanie w dążeniu do wspólnego celu. Dzięki Tobie, Agnieszko, szkoła funkcjonuje w sposób wzorowy, a Twoje mądre i roztropne decyzje przyczyniły się do jej ciągłego rozwoju.
Ale to nie tylko Twoja praca zasługuje dziś na uznanie. To, jakim człowiekiem jesteś, daje nam wszystkim przykład prawdziwej chrześcijańskiej postawy. Twoja dobroć, cierpliwość, pokora i gotowość do pomocy innym to wartości, które promieniują na całe nasze otoczenie.
Z całego serca dziękujemy Ci za te 25 lat pracy, oddania i służby. Z okazji tego pięknego jubileuszu pozwól, że w wyrazie naszej wdzięczności przekażemy na Twoje ręce symboliczny bukiet 25 róż – niech każda z nich przypomina Ci o ogromnym szacunku, jakim darzą Cię wszyscy wokół.
Życzymy Ci kolejnych lat pełnych sukcesów, satysfakcji z pracy oraz błogosławieństwa Bożego.
Dziękujemy, Agnieszko!